Dusnokon a hagyományos szüreti felvonulás október 9-én, szombaton 16 órakor kezdődött. A népviseletbe öltözött fiatalok a község valamennyi forgalmasabb útkereszteződésében, fontosabb helyén megálltak, énekeltek, táncoltak az oda sereglő közönségnek. A felvonuláson a Kalocsai Liszt Ferenc AMI dusnoki csoportjai és a Biser horvát tánccsoport fiataljai vettek részt, talpig autentikus Kalocsa környéki és helyi népviseletbe öltözve. Feltétlen említést érdemel a ceremóniamester szerepét is betöltő kisbíró, aki remek rímekbe szedve, humorral átszőve foglalta össze a község egy éves történéseit.
A bíró Kiss István, a bíróné Hodován Tünde, a magyar tánccsoport tagjai voltak, az ugyancsak fontos pozíciót, a kisbíró szerepét Eleki Mihály töltötte be. Dusnok méltán híres nemzetiségi zenekara, a Zabavna Industrija ezúttal többségében magyar dalokat, nótákat játszott.
Amint azt Bogárdi Eszter művelődésszervezőtől megtudtuk: a felvonulás a művelődési ház elől indult és oda érkezett vissza. A bíró és bíróné hintón érkeztek az indulási ponthoz, majd az egybegyűltek meghallgatták a kisbírót, valamint Holdas Vincéné Eszti néni A bor himnusza címmel előadott szavalatát.
A kisbíró jó érzékkel összeállított, hangos szóval kihirdetett mondókáját lejegyeztük:
Adjon a Jóisten szerencsés jó napot, kisbíróként emelek önöknek kalapot!
Hintón érkezett bíró urunk és bírónénk, kérjük őket, jöjjenek hozzánk közelébb!
Tekintetes bíró uram! Alázatosan jelentem, hogy a dusnoki
leányok és legények a lugasi szőlőt leszedték!
A szőlő íze mézédes, a bor lesz belőle aranyérmes!
Megünnepelhetjük hát a jó termést, munkát - bíró urunk igyon rá áldomást!
Míg a bort ízlelgetik, kortyolgatják, Eszti nénink szavalatát meghallgassák!
Akinek most füle van, hallja meg, akinek nincs, hát jöjjön közelebb!
Kisbíróként most egy kis figyelmet kérek, míg elmondom a híreket, hogy a faluban mik történtek.
Ez esztendőben is a járvány, kijárási tilalom volt a fő téma -
maszk, covid, karantén, vakcina!
De ilyen még nem történt azelőtt egyszer sem, hogy ne legyen nyitva egyetlen kocsma sem!
Jaj szegény emberek kezdtek kijózanodni, pálinkára, borra szegényeknek úgy kellett visszaszokni!
Mikor lejött nyakunkról az iga, újra jöhetett a pia! A falu nadrágos brigádja tódult is a kocsmákba, duduj, pub, pönci- mindegy volt nékik, a lényeg, hogy igyanak fenékig!
Mi kis falunkat választotta a roma show stábja, zsilipen csobbant Varga Viktor egy gatyában.
Vezetésünk, amit csinál, elismerés azért kijár. A főmuftiról beszélünk, aki a mi vezérünk!
Fő erénye a zöldítés, és a faluszépítés. Egyre több a virágunk, szebb lett a mi világunk.
Megnyílott a Vajas sétány, sok-sok migráns arra sétál,
de mivel az útjuk véges, az útirányuk nagyon téves,
mert a helyi kakastollak, serénysége sosem lohad.
Volt itt nyáron gyerektábor, kézművesség nincs az bárhol.
Kéttantermes iskola, belőle nyílt „pirula”, a kézművelő tanoda.
Mivel nem volt iskola, a gyerek választ, hogy hova.
Horgász-, mese-, tánc-, horvát- tábor, volt is szomorúság búcsúzáskor.
Kamerásunk munkájáért megkapta az elismerést, Kiskőrösön vette át a kitüntetést.
Régi papunk nyugdíjba ment, áldás reá!- kérjük a Jóistent!
Adjon az Isten nekünk minden jót, diófából nagy hordót!
Poharunknak feneket, hogy ihassunk eleget. Induljunk, hogy bejárjuk a falut estére, hívogassuk a népet a bál színhelyére!”
A kisbíró a fenti szöveggel három megállóponton invitálta a lakosság apraját - nagyját az esti bálra, és hogy nyomatékot is adjanak a szavaknak, táncra perdültek a táncosok.
Bogárdi Eszter azt is megosztotta velünk:
a faluban régi hagyomány, hogy a szüreti felvonulók egy feldíszített kiskocsin bort visznek magukkal, és kínálják a nézelődőket, két csőszlegény pedig a vállán viszi a szőlőből készült „koronát". Nagyszüleink szüreti szokásait felidézve a menettel vonult két „bolond” is, akik arcukat elmaszkírozva, cifra ruhába öltözve ijesztgették, megforgatták a nézőket, és cukorkát osztogattak.” Amikor a menet visszatért, a művelődési ház előtt a bíró és a bíróné egy tánccal nyitotta meg a bált. A felvonulók részére a kalocsai Hajnal - és a Baráti Kör Lovas Sport Egyesület biztosított négy lovast, akik a menet mellett lovagoltak, gyönyörű, alkalomhoz illő ruháikkal emelték a felvonulás fényét – mondta Bogárdi Eszter.
A mulatságon résztvevők egy kis vendéglátásban részesültek. A helyi iskola dolgozói által készített ételeken kívül sokan hoztak sós és édes süteményeket. Sok volt az ital felajánlás is, a dusnokiak ismét önzetlenségükről, igazi összefogásról tettek tanúbizonyságot.
A bál végig jó, fergeteges hangulatban telt. Az est fényét emelte, hogy a Lenes Csárdában tartott lakodalomból kétszer is megszöktették a menyasszonyt, aki így a szüreti bálban is mulatott.
A művelődésszervező kitért arra is: a dekoratőröknek és a táncosoknak köszönhetően a művelődési ház dekorációja is nagyon jól sikerült. Nagy sikere volt a selfie box-nak. Az azóta is emlegetett dusnoki szüreti bál hajnali két óráig tartott.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.