A Bács-Kiskun Vármegyei Polgárőr Szövetség és Dunapataj Önkormányzata a dunapataji Szelidi-tó partján június 29-én, szombaton huszadik alkalommal rendezte meg a Bács-Kiskun Vármegyei Polgárőrnapot. A magas beosztású rendőri és polgárőri vezetők részvételével megrendezett esemény ezúttal is kifejezte a polgárőrök összetartozását, bajtársiasságát. A felszólalók a mintegy ezer főnyi közönség, a polgárőrök és családtagjaik előtt méltatták a polgárőrök önfeláldozó munkáját, majd elismeréseket és szolgálati járműveket, köztük a Dunapataji Polgárőr Egyesületnek egy terepre is alkalmas gépkocsit adtak át.
A jubileumi Polgárőr Napra előzetesen 53 polgárőr egyesület regisztrált, közülük több mint húsz a helyszínen főzött is a tagjainak.
Dusnoki Csaba, Dunapataj polgármestere köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy immár hagyományosnak tekinthető helyszínen, Dunapataj-Szeliden ünnepelhetik a vármegye polgárőrségének sikereit. Külön öröm számára, hogy az ifjú polgárőrök közül is sokan jelen vannak, hiszen ők képviselik a jövőt és a folytonosságot.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Ha biztonság és rend van, akkor minden van. Ha ez nincs meg, az életünk sokkal nehezebb.” – hangsúlyozta a polgármester, emlékeztetve arra, hogy Magyarország a világ egyik legbiztonságosabb országa, ami a polgárőröknek is köszönhető.
Ők azok, akik a szabadidő és a családdal töltött idő rovására egy veszélyeztetett világban, saját épségüket kockáztatva óvják a közösség és a társadalom biztonságát.”– hangsúlyozta Dusnoki Csaba, hozzátéve:
A kormányzat is elismeri áldozatos munkájukat, és bizalommal van irántuk az új feladatuk, a külterületi illegális hulladéklerakók felszámolása átadásával. A polgárőrség él és jövője van, amit a térségben újonnan alakuló egyesületek is igazolnak.”- zárta beszédét Dunapataj polgármestere.
Török Barnabás, az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) Felügyelő Bizottságának elnöke szintén elismerő szavakkal illette a polgárőrök áldozatvállalását. Kiemelte, hogy a béke alapja a rend, és a polgárőrök szeretik a rendet, ezért biztosítják azt felbecsülhetetlen fontosságú munkájukkal. Rámutatott, hogy a polgárőrök a rendőrséggel közösen végzett munkával is nélkülözhetetlen módon járulnak hozzá a kedvező közbiztonsági mutatókhoz, amit a kormány támogatással is honorál. Török Barnabás a következő idők kiemelt feladatát, az illegális hulladéklerakók felszámolásának fontosságát hangsúlyozta, amihez nagy segítséget jelent a drónok használata, illetve fontos feladatként jelölte meg a lépésről lépésre megvalósított generációváltást a polgárőrségben.
Dr. Fekecs Dénes, az OPSZ általános és stratégiai elnökhelyettese, a Bács-Kiskun Vármegyei Polgárőr Szövetség elnöke beszédében köszönetet mondott Dusnoki Csaba polgármesternek a helyszín ismételt biztosításáért. Elmondta, hogy a közelmúltban Budapesten tartott országos küldöttgyűlésen a Bács-Kiskun vármegyei polgárőrök teljesítményét méltatták, akik 1 millió óránál is több szolgálatot adtak, és az is kiemelkedő, hogy a 119 településsel rendelkező vármegyében 116 egyesület működik, több mint 5 ezer taggal.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A vármegyei elnök dr. Pintér Sándor belügyminisztert idézte, aki nemzeti kincsnek nevezte a polgárőrséget. Fekecs Dénes leszögezte: a kormány 1,35 milliárd forint működési támogatást biztosított a polgárőrség részére, amit további 200 millióval egészített ki, így a hosszú távú működés biztosított. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország a napokban veszi át az uniós elnökséget, ami többlet feladatokkal járhat a közterületi szolgálatot illetően. Méltatta a polgárőrök illegális hulladéklerakók felszámolása terén végzett munkáját, és köszönetet mondott az önkormányzatoknak az egyesületek támogatásáért.
Dr. Vaslóczki Ferenc rendőr ezredes, országos rendészeti főkapitány-helyettes a stratégiai partnerség, bajtársiasság szavakkal írta le a rendőrség és a polgárőrség kapcsolatát. Kiemelte, hogy a polgárőrök különleges módon járulnak hozzá Magyarország közbiztonságához, mindezt ingyenesen a szabadidő rovására végzik.
Gyapjas János tűzoltó ezredes, a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese kiemelte, hogy a polgárőrség széleskörűen együttműködéssel járul hozzá közbiztonság biztosításához. Példaként hozta fel a polgárőrök a dunai és tiszai áradások, illetve a tűzesetek idején nyújtott segítségét.
Font Sándor országgyűlési képviselő köszöntőjében méltatta a polgárőrök önfeláldozását, akik a hivatásos szervekkel együttműködve azért dolgoznak, hogy ne legyen baj hazánkban. Ennek is köszönhető, hogy Magyarország az egyik legjobb helyen áll a közbiztonság terén, a polgárőrök munkája nélkül nem lenne ilyen előkelő helyen a világranglistán.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Hangsúlyozta: a kormány figyel a polgárőr szervezetek anyagi megbecsülésére, a technikai feltételek biztosítására, és a szűkös források ellenére is készen áll arra, hogy továbbra is biztosítsa ezt.
A köszöntők után kitüntetéseket, illetve szolgálati járműveket, gépkocsit, robogókat adtak át.
A dunapataji polgárőr egyesületnek egy terepre is alkalmas gépkocsit,
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
több egyesületnek szolgálati robogókat adtak át, majd kulturális műsor, kutyabemutató, főzőverseny, veterán autó bemutató, a szelidi strand ingyenes igénybevétele színesítette a délutáni programot.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.