Kalocsán, a Csokonai Utcai Tagóvodában április 12-én immár 22. alkalommal rendezték meg az óvodások területi mesemondó versenyét. A város óvodái mellett Solt, Soltvadkert és Kiskőrös óvodáiból érkeztek a kis mesemondók.
A mese a kisgyermekek életében igen nagy jelentőséggel bír, harmonikus fejlődésükhöz elengedhetetlen. Ebben az életkorban a mozgás teszi ki a gyerekek idejének nagy részét, azzal tanulnak, azáltal ismerik meg az őket körbevevő világot. Ezt a spontán tanulást egészíti ki a mese, amelyből gondolkodni, különféle helyzetekben megoldásokat találni tanulhatnak meg, fejleszti a kreativitásukat és a fantáziát, színesíti az érzelmi életet, és nem utolsó sorban a társas kapcsolatokat is építi – mutatott rá a verseny kapcsán Szabóné Juhász Ildikó, a kalocsai Csokonai Utcai Tagóvoda vezetője, aki a verseny szellemiségéről, jelentőségéről, a hozzá köthető nevelési célokról is beszélt.
A versenykiírás szerint a meseválasztásra nézve különösebb megkötés nem volt, de a szervezők igyekeznek a népmese irányába terelni a gyerekek figyelmét, ezért a meghívóban és a felhívásban arra kérték a felkészítő pedagógusokat is, hogy lehetőség szerint népmesével készüljenek a versenyre.
A területi mesemondó versenyt a bekapcsolódott óvodákban házi versenyek előzték meg, amelyeket a versenyt megelőző héten tartottak.
A gyermekek teljesítményét értékelő szakmai zsűrit a város óvodáinak óvónői, illetve nyugdíjas óvópedagógusai, valamint a Kertváros Általános Iskola egy tanítója alkották, akik Katus Györgyné, a mesemondóverseny elindítója vezetésével végezték munkájukat.
Az értékelésnél figyelembe vették, hogy a gyermekek mekkora átéléssel, mennyire magukénak érezve adják elő a mesét, de azt is, hogy mennyire tudják tartani a közönséggel a kapcsolatot, de azt is figyelte a zsűri - különösen, amikor szorosabb verseny alakult ki-, hogy kell-e segíteni, vagy a gyermek önállóan el tudja mondani a mesét; milyen tisztán ejti a hangokat, hogyan hangsúlyoz, játszik-e a hangjával, esetleg szünetekkel a megjelenő érzelmek, megszólaló szereplők szerint – mondták a zsűri tagjai. .
Azok a gyerekek, akik részt vesznek ezen a nagyon szép eseményen, kiállásukért, bátorságukért mindenképpen megérdemlik az elismerést, a jutalmat, hiszen ebben a korban nem olyan egyszerű kiállni és ennyi ember előtt beszélni, megnyilvánulni.” – mutatott rá Katus Györgyné intézményvezető, hozzátéve, hogy ezért aztán
MINDEN RÉSZTVEVŐ DÍJJAL TÁVOZOTT. A JELENTKEZŐK EMLÉKLAPOT ÉS EGY HÚSVÉTI KIFESTŐT KAPTAK, A DÍJAZOTTAK PEDIG EGY NAGYON SZÉP MESEKÖNYVVEL ÉS OKLEVÉLLEL TÉRHETTEK HAZA.
EREDMÉNYEK:
I. helyezettek:
Herczeg Hanna, Kalocsa Kunszt Utcai Óvoda
Ükös Tamás, Kalocsa Újvárosi Óvoda (Petőfi óvoda),
II. helyezettek:
Mácsai Kata, Kalocsa Csokonai Óvoda
Herczeg Alina, Kalocsa Katolikus Óvoda
Kapinya Tamara, Kalocsa Zöldfa Óvoda
III. helyezettek:
Tóth Áron, Csokonai Óvoda
Molnár Levente, Dusnok
Barabás Martina, Kalocsa Bem Apó Óvoda;
Különdíj: Rostás Ramirez, Kalocsa, Viola Óvoda
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.